Fu Jianhua resigned due to changes in the work of vice governor of Shanxi (Figure) www.bxwx.org

Fu Jianhua resigned due to work post of vice governor of Shanxi (map) Chinese Economic Net Taiyuan on November 11th   November 10, 2016, according to a comprehensive report; "People’s Republic of China local people’s congresses and local people’s government organization law", "Shanxi Provincial People’s Congress Standing Committee personnel appointment procedures" provisions of the twelfth Shanxi Provincial People’s Congress Standing Committee thirtieth meeting decided to accept Fu Jianhua resigned due to job changes, vice governor of Shanxi province duties request, and report to the provincial people’s Congress for the record. According to Chinese Economic Net local party leaders library information, Fu Jianhua, male, born in July 1958, served as deputy director, director of the State Administration of work safety, the national coal Supervision Bureau, September 2014 transferred to Shanxi province served successively as provincial Party committee, deputy governor, in November 5th this year, Shanxi Province Committee, Fu Jianhua will no longer serve as provincial committee. Fu Jianhua resume Fu Jianhua,   male, Han nationality, Liaoning Changtu people, born in July 1958, in December 1995 to join the Communist Party China, in August 1976, China mining Beijing Institute of Mining Engineering Department of ventilation safety graduate, postgraduate degree, senior engineer. From August 1976 to August 1978, Liaoning Dawa County farm village emerging sports brigade youth; from August 1978 to August 1982, the students of mining, Fuxin Mining Institute; from August 1982 to August 1985, China University of Mining and Technology Beijing Graduate School of mining engineering professional graduate master ventilation safety; from August 1985 to August 1992, the Ministry of coal, Chinese National Coal Corporation Security Division ventilation Department cadres; August 1992 to September 1993, Ren China National Coal Corporation Safety Division Deputy Director (ventilation during the period: May 1992 to September, the study of ventilation and safety of coal mine in IREA Research); September 1993 to May 1996, served as security division deputy director of the Ministry of coal ventilation; from May 1996 to August 1998, served as director of security affairs of the Ministry of coal ventilation; August 1998 December 1999 President of the national economic and Trade Commission, safety bureau investigator; December 1999 to March 2001, the National Coal Mine Safety Supervision Bureau (bureau of National Coal Industry Safety Supervision Bureau) deputy head of the preparatory group; from March 2001 to November 2001, the State Administration of work safety (the National Coal Mine Safety Supervision Bureau) deputy director of the coal mine safety supervision department from November 2001 to February 2005;, President of the National Bureau of safe production supervision and Administration (SACMS) director of supervision of coal mine coal mine safety supervision department director, a secretary (during the period: September 2004 to January 2005, the Central Party school training class two B class forty-second period learning); February 2005 to May 2011, he served as deputy director of the State Coal Mine Safety Supervision Bureau (during the period: March 2010 to in July, the Central Party School twenty-eighth相关的主题文章: